Projekty eTwinning

„Program eTwinning – Europejska społeczność szkolna”

etwinningeTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Nasza szkoła obecnie realizuje dwa projekty eTwinning:

DSC_0146„Let’s make eTwinning Christmas Trees” – jest kolejnym międzynarodowym projektem świątecznym. Śladami lad ubiegłych, wspólnie ze szkołami z państw: Grecji, Portugalii, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Turcji oraz Włoch przystąpiliśmy do działania. Każda partnerska placówka musiała przygotować kartki świąteczne z życzeniami zapisanymi w językach ojczystych oraz w języku angielskim. Ponadto, do wysyłanych pocztą tradycyjną kartek musiała zostać dołączona samodzielnie przygotowana świąteczna ozdoba na choinkę. Nasza międzynarodowa choinka przystrojona zagranicznymi ozdobami prezentowała się pięknie na bibliotecznej gazetce. (koordynator projektu: Aleksandra Gajowska, rok szkolny 2015/2016)

„Bon ton” in our countries. Czy w każdym kraju zjedzenie całego obiadu do końca to dobry zwyczaj? Czy naprawdę są na świecie takie miejsca, w których bekanie i siorbanie przy jedzeniu należy do dobrego obyczaju? Na te i inne pytania pomógł nam odpowiedzieć realizowany  międzynarodowy projekt eTwinning, w który zaangażowane były dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Pani Gajowska czytała uczniom różne, ciekawe fragmenty dotyczące dobrego zachowania w naszym kraju oraz w innych państwach, a najmłodsi wykonywali ilustracje do przeczytanego fragmentu opowiadania o przygodach Kingi i Makarego. Dzięki zamieszczaniu prac na blogu projektu uczniowie mogli dowiedzieć się jakie zwyczaje panują w innych krajach. Nasze poczynania można było śledzić na bieżąco pod adresem: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p103164 (koordynatorka projekt: Aleksandra Gajowska, rok szkolny 2013/2014).
christamas_2We wish you a Merry Christmas – Christmas cards exchange!” – podjęliśmy współpracę z placówkami w: Grecji, Rumunii (3 szkoły), Wielkiej Brytanii, Hiszpanii (3 szkoły), Litwy, Łotwy, Bułgarii, Norwegii, Polski oraz na Islandii. Projekt polegał na przygotowywaniu kartek świątecznych oraz życzeń w języku angielskim i wysłaniu do szkół partnerskich. Uczniowie musieli również przygotować informacje o swoim kraju oraz prezentację o szkole (także w języku angielskim). Z otrzymanych kartek powstała wystawa podsumowująca projekt.

Koordynatorkami projekty były: S. Szuba, A. Gajowska (również koordynatorka i założycielka całego projektu; rok szkolny 2013/2014).

P1270399

 P1270402

P1270401

P1270400

 

Halloween„Let’s celebrate Halloween together!” – w projekcie uczestniczyły szkoły z wielu państw: Rumuni, Hiszpanii, Bułgarii, Irlandii, Republiki Czeskiej, Chorwacji, Polski, Turcji oraz z Włoch. Nasza współpraca polegała na przygotowaniu dekoracji związanych z Halloween. Wszystkie działania dokumentowane były fotografiami, które wysyłaliśmy do naszych partnerów. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli szansę poznać różne kultury oraz doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Efektem końcowym projektu jest nagranie filmiku, w którym dzieci przebrane za duchy, potwory i inne mroczne stworzenia zaśpiewały piosenkę w języku angielskim! W projekcie udział wzięli wszyscy uczniowie z klas IV-VI.

Efektem końcowym projektu były „halloweenowe” filmiki i piosenki.

Filmik z czeskiej szkoły:

Przygotowania do Halloween w Chorwacji:

Piosenka śpiewana przez uczniów ze szkoły w Hiszpanii:

My również przygotowaliśmy filmik. Zapraszamy do oglądania.

Opiekunami projektu były: S. Szuba, J. Janota, N. Galecka oraz A. Gajowska (rok szkolny 2013/2014).

„EUROPEAN DICTIONARY” – celem projektu jest opracowanie ilustrowanego wielojęzycznego słownika, bieżące poczynania można śledzić na blogu projektu . Koordynator: N. Galecka (rok szkolny 2012/2013);

„I’ll send you a Christmas card” – celem projektu jest wymiana ręcznie robionych kartek świątecznych ze szkołami partnerskimi poprzez wysłanie ich pocztą tradycyjną, postępy prac można zobaczyć na blogu projektu oraz filmiku:

Koordynatorem projektu była A. Gajowska (rok szkolny 2012/2013)

„Spring is all around us” – celem projektu było pokazanie zmian, jakie zachodzą w naturze w okresie wiosennym. Dzieci uczyły się nazw wiosennych kwiatów w języku angielskim poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej. Oto nasza prezentacja:

Dictionary spring zabrze from Aleksandra Gajowska

Szkoły partnerskie wymieniły się także rysunkami uczniów oraz przygotowały z nadesłanych prac gazetkę.

Koordynator: A. Gajowska (rok szkolny 2012/2013)